Hotel Payam

TÜRKİYE’NİN EN UZUN KANYONUNDA MACERAYA ATILIN!

Saklıkent, Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu kanyonun adı. Suyun kolayca aşındırabileceği kalkerli arazide fay çatlaklarının da yardımıyla oluşmuş. Türkiye’nin en uzun ve en derin kanyonu olma özelliğine sahip. 18 km. uzunluğunda, kayalarla çevrili dar geçitlerden oluşuyor. Yüksekliği 200 metreyi buluyor, en dar yerinde ise 2 metreye kadar alçalıyor. Kanyonun keşfi çok da eski değil, yakın zamana dayanıyor. Rivayete göre keçisini buraya kaçıran bir çobanın keşfettiği kanyon, 1996 yılında çevresiyle birlikte milli park ilan edilerek korumaya alındı. 12.390 hektarlık milli park alanında pek çok köy de bulunuyor. Kanyon, jeomorfolojik olarak da ilginç özellikler sergiliyor. Milli parkın alt seviyelerinde kızılçam toplulukları görülürken daha yukarılarda karaçam ve sedir toplulukları var. Dumanlıdağ çevresinde anıt ağaç niteliğinde sedirler yaşıyor. Aktar Yaylası’nda ise endemik geofitler ve siklamenler mevcut.

kanyon geçişi saklıkent

Kanyonun tabanı şiddetli akan suyla dolu olduğundan, su içinden geçmek neredeyse imkansız. Giriş, kanyonun dik yamaçlarına demir çubuklarla tutturulan 200 metrelik tahta bir köprüyle yapılabiliyor. Köprüden sonrasında ise oldukça soğuk ve güçlü kaynaklar bulunuyor. Yol, başlangıçta kolay görünse de ilerledikçe kanyon daralıyor ve yürümek zorlaşabiliyor. Mevsime de bağlı olarak yer yer şelaleler bile çıkıyor yolunuza. Yaz sıcağında serinlemek için harika!

Kanyon yürüyüşü sonrasında su kenarına kurulu mekânlarda dinlenip yemek yiyebilirsiniz. Dönüşte Kaputaş Plajı’na uğramak ise tamamen size kalmış. Günübirlik turlarla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

kanyon geçişi saklıkent